Евростат публикува интересно проучване, което показва отношението и опасенията на жителите на страните от Европейския съюз към проблема със споделяне на лична информация и онлайн плащанията в Интернет. Данните са за 2019 година и са събрани сред жителите на всички 27 държави от ЕС, плюс Исландия, Норвегия и наскоро напусналата Великобритания.
И така, къде киберпараноята е най-силна и къде хората се отнасят най-небрежно към личните си данни?
Според проучването най-голямото недоверие към споделянето на лични данни онлайн е във Франция. Сред французите цели 40% от анкетираните заявяват, че се страхуват да дават данни за себе си онлайн. Франция е следвана плътно от Холандия с 39%, Финландия с 37%, Словакия и Швеция по 36% и т.н.
Най-лековерни се оказват потребителите в няколко източноевропейски държави. В тези страни по-малко от 10% от анкетираните са се страхували да дадат лична информация при комуникация в Мрежата. Най-спокойни са в Литва със само 6%, а веднага след тях са България и Унгария с по 8% и Хърватия и Румъния с по 9%.
Защо източните народи не са толкова притеснени за личните си данни? Според мен не става дума за манталитет или небрежност, а предимно за липса на реален опит с онлайн измамите. В посочените източноевропейски страни се използват много по-малко плащания онлайн и от много по-скоро, същевременно стандарта е много по-нисък, което прави масовия източноевропеец недоходоносна плячка за киберпрестъпниците. Може би много българи няма да повярват, но в Западна Европа стават много повече онлайн измами, отколкото в България.
Въпреки това, бъдете внимателни и не се доверявайте на подозрителни сайтове, писма и обаждания. Тепърва ни предстои да се срещаме със заплахи, които вече са нещо нормално на Запад.
GIPHY App Key not set. Please check settings