След манипулациите на криптопазара, който направи Илън Мъск, вчера биткойн понесе още по-сериозен удар. Криптовалутата поевтиня с 14% до най-ниското си ниво от началото на февруари, след като китайските регулатори засилиха усилията си да ограничат използването на криптовалути от финансовите институции.
В съвместно изявление, публикувано в акаунта на Китайската народна банка в WeChat, асоциациите на банковата и интернет индустрията заявиха, че финансовите и разплащателните институции не трябва да приемат криптовалути като платежно средство или да предлагат услуги и продукти, свързани с тях.
Виртуалната валута „не е истинска валута, тя не трябва и не може да се използва като парично средство на пазара“, се казва в изявлението на групите, публикувано късно във вторник. Неотдавнашният скок на цените се определя като „опасна спекулация“.
В сряда сутринта в Азия биткойнът се търгуваше на най-ниската си стойност от малко над 38 500 долара (по данни на Bitstamp).
Действия на Китай свързани с ограничаване на криптовалутите са в голяма степен очаквани, тъй като китайското правителство се подготвя да пусне своя собствена дигитална валута, която ще предоставя на централната банка запис на всички валутни транзакции в реално време. По този начин властите ще получат отново пълния контрол върху паричните потоци, нещо за което режима в Китай мечтае отдавна.
„Причините за тези решения на властите са три: Първата е, че Китай подготвя свой собствен цифров юан и се стреми да му подсигури сигурен старт без конкуренция. Втората причина е липсата на контрол върху криптовалутите и използването им за незаконни дейности и пране на пари. И третата – китайските власти се опитват да гарантират, че хората няма да бъдат измамени или да понесат сериозни загуби в бъдеще.“, казва Пол Хасуел, партньор в правната фирма Pinsent Masons пред FT.
Само можем да гадем дали има връзка между поведението на Мъск и действията на властите в Китай, но комбинацията донесе голяма несигурност и объркване в крипто общността. Сега всичко е в ръцете на САЩ и ЕС. Ако те предприемат мерки подобни на китайските, това може да се окаже фатално за пазара на криптовалути. Засега това е малко вероятно, но все пак е възможно.
В последния си преглед на финансовата стабилност, Европейската централна банка заяви, че волатилността на цената на биткойна го прави рисков, както и отбеляза „прекомерния му въглероден отпечатък и потенциалното му използване за незаконни цели“. Подобни изявления правят и американски политици и институции.
И в Европа, и в САЩ, обаче, се говори за повишен контрол, а не за пълна забрана на криптовалутите.
GIPHY App Key not set. Please check settings