Европейският съюз се готви да въведе общ цифров портфейл, който ще позволи на гражданите на блока да получат сигурен достъп до всички публични и частни услуги, съобщават в свои материал Financial Times. В цифровият портфейл ще можем да държим данни за идентификация, плащания, пароли и т.н. Приложението също така ще позволи на членовете във всичките 27 държави да съхраняват официални документи като шофьорска книжка и да получават достъп до различни частни и обществени услуги с един онлайн идентификатор.
Досега някои държави – членки на ЕС, издаваха свои собствени цифрови идентификатори, но не всички са съвместими, а броят на потребителите е сравнително нисък – само 19 държави. Тъй като пандемията принуждава много хора да са онлайн, ЕС ще популяризира идеята за общ за европейски документ за самоличност, за да даде на гражданите на съюза по-лесен и сигурен достъп до публични и частни услуги.
Съобщава се, че потребителите ще могат да отварят приложението чрез сканиране на пръстови отпечатъци или на ретината, въпреки че окончателните подробности все още не са уточнени. Цифровият портфейл няма да бъде задължителен, но се предполага, че ще се наложи бързо, заради удобствата, които дава. За да защити неприкосновеността на личния живот, ЕС ще забрани на компаниите да използват данните, получени от идентификаторите, за маркетинг и други търговски дейности.
Например, ще можете да използвате цифровия си портфейл, за да наемете кола от разстояние чрез приложения, които могат да потвърдят самоличността ви и да издадат електронен ключ, така че да можете да я отключите и отпътувате, без да чакате. Според източниците на FT процесът ще бъде „прост, сигурен и ще защитава хората онлайн“.
ЕС планира да въведе новата система след около една година. Да се надяваме, че това да се случи, защото българската държавата ясно показва, че няма желание да се въвеждат прозрачни електронни публични услуги. Вече над 12 години чакаме електронно правителство, за което са похарчени милиарди. За сравнение, Естония въведе напълно работещо електронно правителство за по-малко от 3 години на цена около 30 милиона евро. Въпреки, че и Естония продължава да харчи пари за поддръжка и подобряване на електронното си правителство, похарчените пари и пропиляното време в България са в пъти повече, а електронното правителство все още не работи.
GIPHY App Key not set. Please check settings