Разработчиците на софтуера за криптиране на файлове NordLocker съобщиха за откриването на огромен архив с откраднати данни в Интернет. Размерът му е 1,2 TB и съдържа милиони имейл адреси, пароли и друга поверителна информация.
Според експертите между 2018 и 2020 г. са били откраднати данни от над 3,2 милиона компютъра с Windows. Базата данни включва 26 милиона акаунта за различни сайтове и онлайн услуги, 1,1 милиона уникални имейл адреса, повече от 2 милиарда „бисквитки“ и 6,6 милиона други файла, включително 3 милиона текстови документа, около 900 000 изображения и повече от 650 000 Word и PDF файла. Твърди се, че вирусът е откраднал данни от папките Desktop и Downloads. В много случаи потребителите са били толкова небрежни, че са съхранявали паролите си в текстови файлове, създадени с помощта на Notepad.
След като компютъра на жертвата бъде заразен, зловредният софтуер можел да прави снимки на екрана и дори да снима нищо неподозиращи потребители с помощта на уебкамера. Вирусът е бил разпространен предимно чрез пиратски версии на Windows 10, Adobe Photoshop и няколко кракнати игри.
Специалистите смятат, че нападателите са събрали всички тези данни, за да получат достъп до криптовалутите на потребителите. Ако такава не е намирана, информацията за потребителите се продава на групи, специализирани в изнудване, хакване на данни и корпоративен шпионаж.
За да не се окажете вие поредната жертва на такава хакерска атака е желателно да използвате оригинален софтуер, да инсталирате добра антивирусна програма и да използвате по-сигурни пароли, а най-добре двуфакторна автентификация. И това е само минимума.
В голям процент от случаите пиратският софтуер е заразен с някакъв малуер. Не мислете, че хакерите се занимават с кракване на софтуер, за да може някой да не плаща за софтуер. Безплатно е само сиренето в капана за мишки.
GIPHY App Key not set. Please check settings