Европа и САЩ са изправени пред сходни проблеми в областта на ИТ, така че появата на нов консултативен орган би трябвало да помогне за по-бързото им разрешаване. По-специално, новосъздаденият Съвет по търговия и технологии между САЩ и ЕС ще координира дейностите, свързани с ограниченията за контрол на износа, разработването на системи за изкуствен интелект и субсидиите за полупроводниковата промишленост.
Както отбелязва Ройтерс, американските и европейските власти са делегирали свои представители за първото заседание на Съвета по търговия и технологии САЩ-ЕС, което се проведе в Питсбърг. Държавният секретар Антъни Блинкен и министърът на търговията Джина Реймондо участваха от страна на САЩ, а комисарят по търговията Валдис Домбровскис и комисарят по конференциите Маргрете Вестагер представляваха интересите на обединена Европа.
Срещата беше застрашена от отлагане, заради прекратяването на френския договор за изграждане на ядрени подводници за Австралия на стойност 40 млрд. долара, но все пак се състоя. Страните предложиха да се координира работата на двата континента за противодействие на „някои непазарни икономики, които подкопават световната търговска система“. Китай не беше изрично споменат в този контекст, но стана ясно, че САЩ и Европа са готови да координират действията си по отношение на КНР.
Беше приета съвместна декларация относно прилагането на мерки за преодоляване на кризата в сектора на полупроводниците. Краткосрочните мерки имат за цел най-вече да премахнат нарушенията във веригата на доставки, докато в дългосрочен план се планира да се развие местното производство и да се стимулират специализираните разработки.
Друга основна тема беше защитата на конкуренцията и засиления контрол над водещите IT фирми. Участниците в събитието изразиха готовност да разработят общи принципи за противодействие на влиянието на големите корпорации в технологичния сектор. Органите за защита на конкуренцията в САЩ и Европа отдавна имат въпроси относно конкурентните практики на пазарните лидери. Единните правила на играта, както са замислени от авторите на инициативата, ще защитят лоялната конкуренция.
В Съвета ще бъдат създадени десет работни групи, всяка от които ще отговаря за различна област. Изменението на климата, информационната сигурност и злоупотребата с технологии за нарушаване на правата на човека са само няколко примера за специализацията на работните групи на новосъздадения орган.
Датата на второто заседание на Съвета не е потвърдено, но европейската страна очаква да бъде домакин на заседанието през пролетта на следващата година.
GIPHY App Key not set. Please check settings