Китайската компания Lenovo явно не е готова да се задоволи със статута си на най-големия производител на персонални компютри в света и е твърдо решена да разшири бизнеса си в области, които не са свързани с хардуера. Около 1,5 млрд. долара ще бъдат набрани на Шанхайската фондова борса за финансиране на нови производства и иновации.
За тези намерения на Lenovo съобщава Nikkei Asian Review. Китайските депозитарни разписки ще се продават на борсата STAR, която се смята за аналог на американската Nasdaq. Акциите на Lenovo вече се търгуват на Хонконгската фондова борса, а листването на Lenovo в Шанхай ще бъде първото двойно предлагане на компанията.
Lenovo планира да похарчи около половината от постъпленията за разработване на нови продукти и услуги. Облачните решения, цифровите продукти с индустриално приложение и системите за изкуствен интелект са само някои от възможните области на дейност на компанията, които ще изискват допълнително финансиране. По този начин ще се увеличат разходите за развойна дейност и изследвания. През второто тримесечие те вече са се увеличили с 40% в сравнение със същия период на миналата година. Ръководителят на компанията обеща, че бюджетът за развитие и изследвания ще се удвоява всяка година през следващите три години.
Lenovo започна развитието си през 1988 г. като малък технологичен стартъп под името New Technology Developer Inc. Първоначалното финансиране е само 24 000 долара и е получено от Китайска академия на науките. През 1988 г. стартиращото предприятие е придобито от базирания в Хонконг Legend, а от 1994 г. акции на компанията са пуснати на борсата.
В началото Legend е продавала на дребно персонални компютри, телевизори и друга електроника произведена от чуждестранни компании, като основната клиентела са били средни и малки фирми и домакинства в Китай. Когато през 1988 г. сегашният ръководител на Lenovo Ян Юанцин се присъединява към компанията като стажант, той доставя компютри с помощта на мотоциклет и живее в квартира с още 4 момчета.
През 1990 г. Legend започва да продава компютри собственото производство като бързо разширява продуктовата си гама.
През 2003 г. Legend се преименува на Lenovo – комбинация от първите две букви от старото име „LE“ и латинската дума за „ново“ – „NOVO“.
Интересно е, че Китайската академия на науките все още притежава 36% от акциите на Legend Holdings Ltd, която на свой ред държи 32,5% от акциите на Lenovo и е най-големият акционер в компанията.
GIPHY App Key not set. Please check settings