in ,

САЩ избраха да се борят с престъпленията с криптовалути, а не с криптовалутите

САЩ избраха да се борят с престъпленията с криптовалути, а не с криптовалутите

За разлика от Китай, Щатите подхождат по-меко и демократично към криптовалутите. Вместо забрана и репресии, американците избират повишения контрол и законосъобразността. Напоследък става все по-ясно, че целта на американските власти е не забраната и унищожаването на криптовалутите, а намаляването на възможностите за извършване на престъпления с тях – пране на пари, изплащане на откупи след хакерски атаки, разплащания между търговци на оръжия, наркотици и т.н.  

В тази връзка, Министерството на правосъдието на САЩ обяви създаването на звено за борба с престъпленията с криптовалути, чиито отговорности ще включват конфискуване на приходи от незаконни дейности и закриване на борси за криптовалути, които улесняват извършването на престъпления. Това съобщава The Wall Street Journal, като се позовава на заместник-главния прокурор на САЩ Лиза Монако.

Съобщава се, че новото звено ще бъде ръководено от помощник-главния прокурор Кенет Полит-младши. Службата ще се съсредоточи върху разследването на нарушенията, извършени от борси за криптовалути и свързаните с тях услуги, използвани от престъпници за прехвърляне на виртуални средства. Звеното ще помага и за издирването и възстановяването на цифрови активи, загубени в резултат на измама или изнудване. Новота организация ще включва специалисти от отдела за борба с изпирането на пари и възстановяването на активи на Министерството на правосъдието на САЩ, от отдела за киберпрестъпност, както и служители от други отдели.   

Според Лиза Монако новата услуга ще разшири възможностите на Министерството на правосъдието да „ликвидира финансовите институции, които позволяват на престъпните структури, печелещи от злоупотреби с платформи за криптовалути, да процъфтяват“. „Отделът трябва да се развива заедно с технологиите, за да бъде готов да предотвратява злоупотреби в платформите и да гарантира, че потребителите имат по-голямо доверие в тези системи, както и в законността им“, каза г-жа Монако.  

Трябва да се отбележи, че Министерството на правосъдието на САЩ вече има опит в разследването на престъпления, свързани с криптовалути. Например през август тази година американецът Лари Дийн Хармън, който е създал биткойн миксера  Helix (инструмент за скриване на източника на получените виртуални активи), беше осъден за пране на пари. Длъжностните лица успяват да докажат, че създадената от Хармън услуга е използвана за извършване на незаконни транзакции с криптовалута и за предотвратяване на проследяването им.

Подходът на САЩ към криптовалутите вдъхва оптимизъм и показва на практика преимуществата на демократичните общества пред тези управлявани тоталитарно. Стремежът на тоталитарната власт за пълен контрол, чрез забрани, наказания и репресии е нехуманен и най-важното неконкурентен. С отношението си към криптовалутите САЩ доказват, че дори при всичките си несъвършенства, демокрацията все още е най-добрия познат ни начин за организиране на човешкото общество.

Източник: The Wall Street Journal

What do you think?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Англия губи 80 милиарда инвестиция от Intel

Обединеното кралство губи инвестиция на стойност 80 млрд. евро заради Brexit

Как да инсталирате Windows 11 на компютър, които не отговаря на хардуерните изисквания

Как да инсталирате Windows 11 на компютър, които не отговаря на хардуерните изисквания