Експерти на Световния икономически форум (WEF) в Давос, Швейцария, представиха доклад, в който се прогнозират последиците от широкото въвеждане на системи с изкуствен интелект. Прогнозите са предимно положителни – растеж на световната икономика, освобождаване от рутинната и опасна работа на хората, повишаване на производителността и т.н.
Прогнозите са, че през следващите десетилетия ще се появи изкуствен интелект, способен да взема самостоятелни решения, който ще може да замени хората в почти всички сфери на дейност. Работата ще бъде напълно автоматизирана след приблизително 120 години. След около 40 години изкуственият интелект ще може да замени хирурзите и да пише бестселъри. След само 15 години ИИ ще измести продавачите в магазините и шофьорите на товарни автомобили и влакове.
Това ще доведе до приблизително десетократно увеличение на световната икономика, но и ще увеличи риска от увеличаване на социалното неравенство. Затова се предлага още отсега да се помисли за нов начин за преразпределение на доходите, както и за увеличаване на правата на държавните институции, които се занимават с това. Изместените от „роботите“ служители трябва да получа възможност за достоен живот, за сметка на увеличените печалби на корпорациите.
За да стане прехода плавно и без социални сътресения, експертите от Давос предлагат да се даде приоритет на разработването на решения, които увеличават ефективността на хората, но не премахват напълно човешкото участие. Все по-ясно се налага и мнението, че е необходим изцяло нов подход към проблемите на социалната защита, включително въвеждането на гарантиран основен доход.
Експертите обръщат внимание и на това, че въвеждането на ИИ в икономиката ще увеличи възможностите на най-развитите държави, а страните от икономическата периферия ще станат още по-бедни и рискови. Това може да доведе до още по-сериозен имиграционен натиск, размирици, религиозни сблъсъци и дори войни.
GIPHY App Key not set. Please check settings