Евростат публикува любопитни статистически данни, отразяващи отношението на гражданите на Европейския съюз и ЕАСТ (Европейската асоциация за свободна търговия) към фалшивите новини в Интернет. Според данните, събрани през последните три месеца сред европейците на възраст между 16 и 74 години, хората в скандинавските страни имат най-малко доверие на публикациите, докато гражданите на Литва, Румъния, България и Полша се оказват най-доверчиви.
Около половината от потребителите на интернет в европейските страни (47%) са попадали на новини, които са неверни или силно преувеличени. Въпреки това, средната стойност на гражданите на ЕС, които редовно проверяват достоверността на информацията е много по-ниска – само 23%.
Най-често европейците проверяват истинността на информацията, като я сравняват с други източници в Интернет (20 %). Обсъждането на съответната тема във форуми или социални мрежи се оказа най-малко популярният начин за проверка на достоверността на информацията и само 7% от европейците му се доверяват.
Според изследването, най-недоверчиви са гражданите на Нидерландия, където почти всеки втори човек (45%) проверява прочетените новини и не се задоволява с един източник на информация. Следват ги Люксембург (41%) и Ирландия (39%).
Най-лековерни са жителите на Литва, където само 11% проверят новините от други източници. Подобни е положението в още няколко страни: Румъния (12%), България (16%) и Полша (16%). Познавайки положението в България, си мисля, че не става въпрос толкова за „лековерност“ или „наивност“, а за прекалена увереност в собствените знания и преценка по всеки въпрос, от футбол до ядрена физика 🙂 Така повечето новини или се приемат веднага за даденост, или се отхвърлят като неверни в зависимост от личното мнение и пристрастия на читателя. Място за проверки и колебания няма.
GIPHY App Key not set. Please check settings