Всички транзакции с цел набирането на средства с помощта на криптовалута в Китай вече са криминализирани. Върховният народен съд на Китай постанови, че всяко предлагане на цифрови активи се считат за „незаконно набиране на средства“. Това открива пътя за наказателно преследване на потребителите, извършващи трансакциите.
Въпреки че Китайската народна банка и няколко други правителствени агенции постановиха, че криптосделките са незаконни още през септември 2021 г., за използването им на практика нямаше сериозни наказания. Решението на Върховния съд официално ги третира като престъпление и определя наказания, които ще зависят от размера на средствата, включени в транзакциите, но във всички случаи става въпрос за ефективни присъди и лишаване от свобода.
По-конкретно, в решението от миналия четвъртък се посочва, че заподозрените ще бъдат преследвани по член 176 от Наказателния кодекс на Китай, който предвижда присъда от 3 до 10 години затвор и глоба в размер от 7900 до 79 000 щатски долара в зависимост от тежестта на престъплението. Изменението на закона влиза в сила от 1 март тази година.
В Twitter главният изпълнителен директор на Tesla Елон Макс предположи, че репресиите срещу криптовалутите в Китай до голяма степен се дължат на прекъсванията на електрозахранването в страната през миналата година поради голямото натоварване на мрежата, причинено от криптоферми.
По-рано тази година в медиите излязоха данни, че през 2021 поне 20% от добитите в Китай криптовалути са използвали „безплатно“ електричество от държавни университети, предприятия и агенции. В кражбата на електричество са били замесени държавни служители на всички нива и то е било масова практика.
Китайските власти обясняват забраната на криптовалутите с потенциалното им използване за пране на пари, укриване на данъци и спонсориране на тероризъм, но недостигът на електричество и масовите кражби на ток от държавните предприятия са по-вероятната причина за крутите мерки срещу добива на криптовалути в Китай.
GIPHY App Key not set. Please check settings