В понеделник Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент гласува приемането на законодателна рамка за регулиране на цифровите активи. По време на гласуването членовете на комисията не подкрепиха предложението за забрана на използването на „енергоемки“ изчислителни процеси за създаване на криптовалути, които се използват при добива на Bitcoin, Ethereum и други широко разпространени криптовалути.
За добива на биткойни се използва повече електроенергия, отколкото Норвегия консумира за една година. Ако биткойнът беше държава, той щеше да заема 27-о място в класацията на държавите по потребление на енергия. Европейският съюз отдавна е загрижен за потреблението на електроенергия за добив на криптовалути, чието производство в крайна сметка влияе на околната среда чрез увеличаване на емисиите на парникови газове.
Говорител на Парламента е споделил пред The Verge, че Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент е предложила на Европейската комисия да прецени отделно въздействието на добива на криптовалути върху околната среда и това все пак оставя вратичка за ограничаването на криптовалути, които използват прекалено много енергия, за да работят.
След като Китай забрани криптовалутите, миньорите преместиха добива на криптовалути в САЩ и Казахстан, които се превърнаха в основни центрове на криптоиндустрията.
В Европа делът на добива на биткойни е сравнително малък, а енергията, която се ползва е предимно от ВЕЦ, АЕЦ, ветрогенератори, геотермична и слънчева енергия, тоест не може да се говори, че криптоминьорите в Европа са голям замърсител.
Според Центъра за алтернативни финанси в Кеймбридж, в Ирландия и Германия се добиват най-много биткойни, като във всяка от тези страни се добиват малко под 5 % от световния добив на биткойни. Според анализаторите на Центъра тези данни „вероятно са значително завишени“ поради използването на VPN мрежи.
GIPHY App Key not set. Please check settings