Microsoft обяви, че задълбочава партньорството си с OpenAI – компанията, която стои зад програмата за изкуствен интелект ChatGPT, като обяви инвестиция в размер на няколко милиарда долара в бизнеса. Точната сума обявена по-рано е 10 милиарда долара.
От фирмата заявиха, че сделката с OpenAI ще включва внедряване на моделите на изкуствен интелект на компанията в продуктите на Microsoft, включително търсачката Bing и офис софтуера Word, PowerPoint и Outlook.
ChatGPT, се превърна в сензация, откакто беше пуснат през ноември, а потребителите се възхищаваха на способността му да изпълнява различни задачи – от писане на рецепти и сонети до написване на курсова работа или мотивационно писмо.
В публикация в блога на Microsoft се съобщава, че инвестицията ще включва допълнителни разработки на суперкомпютри и софтуер за подобряване на поддръжката за OpenAI чрез облачната платформата Azure на Microsoft.
„Засилваме партньорството си с OpenAI, за да можем да материализираме споделената ни амбиция да развиваме най-съвременните изследвания на ИИ и да демократизираме ИИ като нова технологична платформа“, заяви Сатя Надела, председател и главен изпълнителен директор на Microsoft.
„В тази следваща фаза на нашето партньорство разработчиците и организациите от различни индустрии ще имат достъп до най-добрата инфраструктура, модели и инструментариум за ИИ с Azure, за да създават и изпълняват своите приложения.“
Това е третата инвестиция на Microsoft в базираната в Сан Франциско OpenAI, която е съоснована от Илон Мъск и инвеститора Сам Алтман. Като част от предишните инвестициите Microsoft изгради суперкомпютър, който да захранва технологията на OpenAI и щедро финансираше разработката.
Анализаторите предвиждат, че в Microsoft ще действат бързо и агресивно, за да внедрят някаква форма на ChatGPT в търсачката си Bing и офис пакета, за да се опитат да изместят Google от лидерското място при търсещите машини и Интернет рекламата.
Личният ми опит с ChatGPT ме кара да мисля, че ако нямат „скрит коз“ Microsoft няма да успеят. А и не е тайна, че в Google вече разполагат с подобна технология, която най-вероятно могат също да внедрят в разумни срокове, за да отразят атаката.
Въпреки това, в статия в The New York Times се твърди, че главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай е обявил „код червено“ и е ускорил разработките на компанията в областта на ИИ. Очаква се до края на годината Google да покаже повече от 20 продукта базирани на ИИ, като конкурент на ChatGPT се очаква да бъде представен още на I/O конференцията през май.
GIPHY App Key not set. Please check settings