Ако сте като милионите хора, които с нетърпение чакат да изпробват Bing AI и Google Bard, имам добра новина за вас! Подобна система съществува и вече можете да я изпробвате, когато пожелаете. Става въпрос за You.com – платформа, която се състои от четири компонента: Youchat, Youwrite, Youcode и Youimagine. Имената им говорят достатъчно добре за това, което можете да правите с тях, но все пак – Youchat – аналог на chatGPT, Youwrite – инструмент за генериране на съдържание по определена тема, Youcode – търсачка за програмисти, Youimagine – система за генериране на изображения по текстово описание.
Когато научих за You.com и системата им с ИИ, започнах „тестовете“ с Youchat, защото вече бях наясно с възможностите на chatGPT и нямах търпение да ги сравня.
След час вече знаех, че чатбота на You.com отговаря на въпросите ми доста по-добре от chatGPT, въпреки че в основата си и двете системи са създадени на база на GPT-3.5 на OpenAI. Голямата разлика е, че за разлика от chatGPT, Youchat използва и резултати от Google и Bing и това явно му помага да е по-точен. Зададох му доста въпроси, които бях задавал и на chatGPT и в много голяма част от случаите отговорите на Youchat бяха по-конкретни и много по-подходящи. Също така, на всички въпроси, на които chatGPT беше дал неверни отговори, чатбота на you.com отговори правилно.
Това, което ми направи лошо впечатление е, че и двете системи имат огромен проблем с „разбирането“ на времето. Често получавах очевидно неверни отговори, свързани с явното неразбиране на концепцията за времето, като в Youchat те бяха доста повече от тези в chatGPT. Като пример, на въпроса ми дали е имало силни земетресения на близки дати (до 5 дни) в Турция и Румъния, отговора на Youchat беше, че има такъв случай. Посочените земетресения обаче бяха се случили с 4 години и 3 месеца разлика в датите.
Въпреки някой неточности обаче, ако има нещо, което си заслужава да се види на you.com, то за мен е именно чат бота Youchat. Системата е много добре направена и дава доста по-добри отговори, от тези на chatGPT. Интересно е как на опашката за изпробване Bing AI са се записали над 2 милион човека, когато същото (или подобно) нещо съществува от миналата година и е напълно функционално и публично достъпно. Системата наистина е натоварена и все още в период на бета тестове, но работи напълно прилично. Опитайте Youchat задължително.
Следващото нещо, което опитах е Youcode. Замисъла на този компонент е да бъде специализирана търсачка предназначена да помага на разработчиците и програмистите бързо да търсят готови фрагменти от код, да генерират код с изкуствен интелект, да намират документация, съвети и трикове. С YouCode можете да получите достъп до широк набор от ресурси на едно място, което улеснява намирането на информацията и ресурсите, от които се нуждаете, за да свършите работата си бързо и ефективно. Youcode е полезен инструмент и заслужава да го изпробвате, ако се занимавате с програмиране.
След като разгледах Youcode си поиграх и с Youimagine – системата за генериране на изображения чрез текстово описание.
Нямам точни критерии и необходимата подготовка, за да дам някаква оценка, но ми направи впечатление, че за разлика от други подобни системи, тази на You.com често „рисуваше“ предмети, вместо това, което се очакваше от нея. Пример: Зададох като описание „green mouse with pearl necklace“ и Youimagine генерира това:
За сравнение DALL·E генерира доста по-точни и интересни изображения, когато му зададох същото описание – „green mouse with pearl necklace:
После прочетох някъде, че Youimagine е направена като част от ИИ софтуер за търсене на продукти в електронните магазини и нещата придобиха смисъл.
Създаването на изображения по текстово описание е интересно за повечето хора и лично аз мога да загубя часове, играейки си с различни шантави описания. Youimagine не можа да ме впечатли много, но с удоволствие си загубих малко време с него. Макар да не е на нивото на DALL-Е, си заслужава да се изпробва.
Завърших „тестването“ на системата с YouWrite. Това е система за създаване на съдържание (статия, есе) на определена тема.
Накарах YouWrite да напише статия за модата около chatGPT и ИИ, както и за предимствата и недостатъците им. Ето какво се получи:
„ChatGPT и изкуственият интелект със сигурност са две от най-обсъжданите теми в областта на технологиите днес. Въпреки че има какво да се каже за техния потенциал, важно е да се вземат предвид както положителните, така и отрицателните страни на използването на такива системи.
Плюсът е, че ChatGPT и AI се използват с голям успех в търсачки като Google Bard, YouChat и т.н., като заместват търсенето по ключова дума с такова, подобно на използваното от BING AI. Това позволи на хората, които търсят онлайн, по-интуитивен начин да намерят това, което търсят, без да се налага да пресяват страници след страници с резултати или да гадаят за ключовите думи, които биха могли да бъдат най-подходящи. Освен това тези технологии дадоха възможност на компании като Amazon Alexa или Apple Siri да предоставят на клиентите си персонализирани услуги, което наистина може да помогне за подобряване на нивата на удовлетвореност на клиентите с течение на времето!
От друга страна обаче, много експерти се притесняват доколко тези системи са надеждни в сравнение с човешкия интелект? В края на краищата, ако нещо се обърка, към кого ще се обърнете? И въпреки че е постигнат известен напредък в осигуряването на възможно най-голяма сигурност, все още има опасения относно въпроси, свързани с неприкосновеността на личния живот, нарушения на сигурността на данните и т.н. Освен това, въпреки че чатботовете могат да предлагат определени услуги по-бързо, отколкото хората биха могли, това не означава непременно, че те винаги ще дават по-добри съвети; в крайна сметка компютрите все още не са способни да разбират контекста или нюансите, така че всеки съвет трябва да се приема с известна доза недоверие!
Всичко това се има предвид, докато ChatGPT / AI със сигурност може да предложи някои невероятни предимства, важно е да не забравяте техните ограничения, както и преди сляпо да им се доверявате на всяка стъпка по пътя!“
Генерирано от YouWrite
Честно казано, не виждам разлика с генерираното от chatGPT съдържание – постно, клиширано и с неточности. И в двете системи се използва OpenAI GPT, затова приликите са разбираеми. Да, може би може да послужи на някой мързелив ученик или студент, но определено не е нещо, което може да се състезава с човешкия интелект. Засега можем да сме спокойни 🙂
GIPHY App Key not set. Please check settings