in

Хакерска атака срещу Международния наказателен съд в Хага

Хакерска атака срещу Международния наказателен съд в Хага

Компютърните системи на Международния наказателен съд (МНС), най-влиятелния военен трибунал в света, са били хакнати миналата седмица, се посочва в изявление, публикувано от съда вчера.

МНС, със седалище в Хага, Нидерландия, е единственият постоянен трибунал за военни престъпления и в информационните му системи се пазят чувствителни данни, които могат да послужат като доказателства за някои от най-ужасяващите зверства в света.

От организацията признават, че са открили „аномална дейност“, засягаща информационните и системи. Били са предприети „незабавни мерки“ в отговор на инцидента, като те са успели да намалят възможните поражения и изтичане на данни.

Съобщението не съдържа подробности и към момента естеството на инцидента с киберсигурността от миналата седмица остава неясно и все още не е известно дали е имало изтичане на данни, съхранявани в системите на МНС. Въпреки това източник на холандската телевизия NOS е заявил, че са били компрометирани голям брой поверителни документи.

В момента МНС разследва престъпления срещу човечеството в 17 държави, сред които Украйна. През март 2023 г. МНС издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин във връзка с престъпления, свързани с руската инвазия в Украйна и извършените от руските войски зверства срещу цивилни.

В годишния си доклад за 2022 г. нидерландската разузнавателна агенция посочва, че МНС „представлява интерес за Русия, тъй като разследва множество руски военни престъпления в Грузия и Украйна“. 

„По всяка вероятност това е атака поддържана от службите на определена държава, която се случва само седмица след като Международният наказателен съд създаде полеви офис в Киев за проследяване на руските военни престъпления.

Засега информацията е, че МНС е загубил значителен обем от данни при атака, чиито подробности отказва да разкрие в момента. Твърде често виждаме, че институциите не успяват да защитят правилно своите мрежи и данни, което води до пробиви и кражба на данни. Никой не е напълно защитен от действията на правителствените хакерски групировки, ето защо всяка организация трябва да се подготви за атака. „, казва пред TNW Джейми Моулс, старши технически маркетинг мениджър в американската фирма за киберсигурност ExtraHop.



По материали публикувани в TNW

What do you think?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Роботче ще помага на охранителите на имоти

Патрулиращ робот ще направи работата на охранителите по-безопасна

Известни писатели съдят OpenAI (ChatGPT) за кражба на интелектуална собственост

Известни писатели съдят OpenAI (ChatGPT) за кражба на интелектуална собственост