in

Известни писатели съдят OpenAI (ChatGPT) за кражба на интелектуална собственост

Известни писатели съдят OpenAI (ChatGPT) за кражба на интелектуална собственост

Джон Гришам, Джордж Р.Р. Мартин (Игра на тронове) и Джоди Пико са сред 17-те автори, които съдят OpenAI за „систематична масова кражба на интелектуална собственост“. Това е най-новото от вълната съдебни дела на писатели, които са силно обезпокоени, че програмите за изкуствен интелект използват техни произведения, защитени с авторски права, без разрешение.

В документите, подадени във вторник във федералния съд в Ню Йорк, авторите твърдят, че са извършени „груби и вредни нарушения на регистрираните авторски права на ищците“ и наричат програмата ChatGPT „огромно търговско предприятие“, което разчита на „систематична кражба в масов мащаб“.

Искът е организиран от Гилдията на авторите и включва още Дейвид Балдачи, Силвия Дей, Джонатан Франзен и Елин Хилдербранд.

„Наложително е да спрем тази кражба още в самото начало, защото в противен случай ще унищожим нашата невероятна литературна култура, която захранва много други творчески индустрии в САЩ“, казва в изявление главният изпълнителен директор на Гилдията на авторите Мери Расенбергер. „Великите книги обикновено се пишат от хора, които прекарват кариерата си и дори живота си в учене и усъвършенстване на занаята. За да запазим нашата литература, авторите трябва да имат възможност да контролират дали и как техните произведения се използват от генеративния изкуствен интелект.“

В изявление от сряда говорител на OpenAI заяви, че компанията зачита „правата на писателите и авторите и вярва, че те трябва да се възползват от технологията на изкуствения интелект. „Водим продуктивни разговори с много творци по света, включително с гилдията на авторите, и работим в сътрудничество, за да разберем и обсъдим техните опасения относно ИИ. Оптимистично настроени сме, че ще продължим да намираме взаимноизгодни начини да работим заедно, за да помогнем на хората да използват новите технологии в една екосистема с богато съдържание“, се казва в изявлението.

Напоследък делата на автори срещу OpenAI стават все повече. По-рано този месец друга група автори, сред които Майкъл Чабон и Дейвид Хенри Хванг, заведоха дело срещу OpenAI в Сан Франциско за „явно нарушение на интелектуалната собственост“.

Възраженията на авторите срещу изкуствения интелект  засега нямат реален резултат в съдилищата, но дадоха основание на Amazon.com да започне борба с наплива на нови нискокачествени „книги“ генерирани с ИИ, в които често се използват сюжети от вече публикувани произведения. Сега онлайн гигантът изисква от писателите, които искат да публикуват чрез неговата програма Kindle Direct, да уведомят предварително Amazon, че включват материали, генерирани от изкуствен интелект. Amazon също така ограничава авторите до три нови самостоятелно публикувани книги в Kindle Direct на ден, като по този начин се опитва да ограничи разпространението на текстове с изкуствен интелект.

Използван е материал на The Associated Press

What do you think?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Хакери атакуват съда в Хага

Хакерска атака срещу Международния наказателен съд в Хага

Дроп тестове на новите iPhone 15

Появиха се първите видеота с дроп тестове на новите iPhone 15 Pro с титаниеви корпуси