in

Според Surfshark:“Duolingo e безспорен шампион в проследяването на потребителите си“

След изтичането на информация за 2.6 милиона акаунта на потребители на Duolingo, компанията за киберсигурност Surfshark направи проучване на данните, които приложенията за изучаване на езици събират от клиентите си. Изследователите създадоха списък с 32 вида данни, които езиковите приложения събират или биха могли да събират и ги подредиха според събраните точки:

Duolingo събира най-много информация от потребителите си

Първото място в тази класация заема приложението Duolingo,  което следи клиентите си по 19 от 32 възможни начина. Duolingo има над 500 милиона регистрирани потребители и над 60 милиона активни потребители месечно и явно събира доста данни. Изследователите от Surfshark обаче не са загрижени толкова за обема на събраните данни, а за начина, по който те се управляват:

„Много от тези приложения използват събраните от потребители данни за допълнителна печалба, което често се прави чрез споделяне на потребителски данни с рекламодатели от трети страни или дори с брокери на данни.“, отбелязват те.

„Duolingo заема водещото място, като се очертава като безспорен шампион по следене на потребителите си. То използва две трети от събраните потребителски данни, за да следи поведението на клиентите си, което е четири пъти повече от средното за този вид приложения“, допълват изследователите от Surfshark.

Второто най-жадно за потребителски данни приложение в списъка на Surfshark е Busuu, с над 100 000 регистрирани потребители и 10 000 „живи учители“ за индивидуални уроци.

„В противоположния край на спектъра някои приложения прилагат по-ориентиран към поверителността подход. Например EWA събира само пет от 32-те точки с данни, HelloTalk – седем, а Mondly – осем. Въпреки консервативното си събиране на данни, HelloTalk, изненадващо, проследява точното местоположение на потребителите – функция, която не се среща в нито едно от другите анализирани приложения“, казват изследователите.

Във връзка с резултатите от проучването Duolingo са отговорили на  Surfshark със следното:

„Всички данни, които Duolingo събира, са публично обявени в раздела „Поверителност на приложенията“ в списъка им в App Store тук. Duolingo събира данни ГЛАВНО, за да подобри работата на своите продукти и това колко добре преподават. Някои от данните се използват и за персонализиране на рекламите, които виждат безплатно обучаващите се.“

Разбира се, това че приложенията събират прекалено много данни не значи, че са лоши или трябва да спрете да ги ползвате. Лично съм пробвал Duolingo и Busuu (ползвам го и в момента), като мисля че са доста добри. Все пак не крия, че съм малко разочарован от информацията, която Surfshark показват и планирам да разгледам приложенията в долната част на списъка.

Използвана е информация публикувана в cybernews.com

What do you think?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Дроп тестове на новите iPhone 15

Появиха се първите видеота с дроп тестове на новите iPhone 15 Pro с титаниеви корпуси

ChatGPT вече може да говори, слуша и вижда изображения

ChatGPT вече вижда, чува и говори