in

Google Gemini изравнява везните

Google Gemini изравнява везните

Докато OpenAI се занимаваха с уволнения, назначения и драми достойни да вдъхновят индийски сериал, в Google упорито напредваха и през тази седмица представиха модела Gemini – дълго разработвано семейство от 3 модела за генеративен ИИ с различно предназначение:

Gemini Nano: Най-лекият и оптимизиран за ефективност вариант на модела, предназначен за приложения в мобилни устройствата. Съществуват две подверсии на Nano – Nano-1 за устройства с по-скромни възможности и Nano-2 за устройства с повече изчислителна мощ. В момента Nano вече работи във флагманския телефон на Google – Pixel 8 Pro. Очаква се след време модела да стане част от Android.

Gemini Pro: Оптимизирана за повишена производителност и възможност за бързо увеличаване на мащаба, тази разновидност на модела е в готовност да осигури значителна производителност при различни задачи. В момента Gemini Pro вече захранва Bard на Google.

Тук трябва да направя уточнението, че поради нетехнически причини Gemini Pro не е наличен в България (и целия ЕС). Oт Google не дават срокове за въвеждането на Gemini Pro в Bard за страните от Европейския съюз, но самият Bard отговаря, че най-вероятно ще станe „до няколко месеца“ и уточнява, че „Google е подложена на натиск от страна на европейските регулаторни органи да бъде по-прозрачна относно начина, по който използва своите данни“.

Ако искате да пробвате Bard с Gemini Pro на територията на ЕС, ще трябва да използвате VPN включен към сървър в страна, в която новия модел е внедрен – например САЩ! Не е кой знае какъв проблем, но е досадно.

Gemini Ultra: Най-мощният модел на Gemini, обучен да бъде „естествено мултимодален“ върху масивен набор от данни от код, текст на множество езици, аудио, изображения и видеоклипове. Демонстрира изключителна производителност, надминавайки ChatGPT и дори човешки експерти в теста Massive Multitask Language Understanding (MMLU) с 90,0% резултат.

Google все още не е обявила точни планове за това кога и как ще бъде използвана Gemini Ultra. Засега се знае, че модела ще облужва нова услуга наречена Bard Advanced, която ще бъде стартирана през следващата година. Най-вероятно Bard Advanced ще бъде платена услуга като ChatGPT Plus, но все още няма никаква официална информация за цената.

На много места в Интернет можете да прочетете категорични твърдения, че Gemini е по-добър от ChatGPT, но това е меко казано преувеличено. За Gemini Pro самите Google твърдят, че е по-добър само от ChatGPT 3.5, а Gemini Ultra дори да е по-добър, все още не е въведен в употреба. Засега Google по-скоро изравнява резултата, но за да победи ще трябва да покаже повече.

Ето какво ми отговори самият Bard (работещ с Gemini Pro), когато го накарах да направи сравнение между Gemini Pro и ChatGPT 4:

„В крайна сметка изборът между Gemini Pro и ChatGPT 4 зависи от конкретните ви нужди и приоритети. Ако се нуждаете от изключително точен и надежден LLМ за изследователски или академични цели, Gemini Pro може да е по-добрият избор. Ако обаче за вас приоритет са творчеството и ангажираността при изпълнение на задачите, ChatGPT 4 може да се окаже по-подходящият вариант.“

Без съмнение новият модел на Google е ясна заявка за лидерското място в областта на ИИ. Gemini има всички предпоставки да се наложи – ще има зад гърба си невероятна изчислителна мощ и оптимизиран за целта хардуер, огромно количество информация, които да обработи и ще бъде подкрепен от почти неизчерпаем финансов ресурс на Google.
Да не забравяме, че за да се ускори процеса на разработка, във фирмата се върна съоснователя и Сергей Брин, който взе сериозно участие в създаването на модела и това ясно показва колко важен е проекта за Интернет гиганта и колко голям е ресурса впрегнат да го реализира.

What do you think?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

IBM показаха напредъка си при квантовите компютри

IBM демонстрира постиженията си в областта на квантовите компютри

Apple спира проекта си за автономна електрическа кола

Apple спира проекта Titan