Американската администрацията обяви предстояща забрана на антивирусния софтуер Kaspersky и разпространението на софтуерни актуализации за американски компании и потребители, като дава на клиентите срок до 29 септември 2024 г. да намерят алтернативен софтуер за сигурност.
„Днес Бюрото за индустрия и сигурност (BIS) към Министерството на търговията обяви окончателно решение, забраняващо на Kaspersky Lab, Inc., американското подразделение на базирана в Русия компания за антивирусен софтуер и киберсигурност, да предоставя пряко или косвено антивирусен софтуер и продукти или услуги за киберсигурност в Съединените щати или на американски граждани.
Забраната се отнася и за свързаните с Kaspersky Lab, Inc. дружества, дъщерни компании и компании-майки.“
Тази забрана не само включва продажбата на продукти на Kaspersky, но и пречи на компанията да доставя антивирусни и защитни актуализации на клиентите, което прави критично важно за клиентите да осигурят алтернативен софтуер до края на септември.
„Администрацията на Байдън-Харис е ангажирана с цялостен правителствен подход за защита на нашата национална сигурност и изпреварване на нашите противници в областта на иновациите“, заяви министърът на търговията Джина Раймондо.
„Русия многократно е показвала, че има способността и намерението да използва руски компании като Kaspersky Lab за събиране и превръщане в оръжие на чувствителна американска информация, и ние ще продължим да използваме всички средства на наше разположение, за да защитим националната сигурност на САЩ и американския народ.“
Въпреки че Kaspersky отрича всякакви връзки с руското правителство, американското правителство смята, че поради кибервъзможностите на руското правителство и способността му да влияе върху операциите на Kaspersky, няма друг начин да се намали рискът за националната сигурност, освен пълна забрана на услугите на компанията в САЩ.
Kaspersky е в полезрението на американските служби отдавна, но съмненията към руската фирма ескалират през 2016, когато руски хакери използват антивирусния софтуера на Kaspersky, за да изтеглят файлове със секретно съдържание от домашен компютър на служител на подразделението за кибероперации на АНС (Агенция за национална сигурност).
Във връзка със случилото се от Kaspersky заявяват, че техният антивирусен софтуер автоматично е извлякъл файловете на АНС след откриването на непознати досега, но потенциално злонамерени файлове. Обичайна практика е за антивирусните доставчици да качват файлове, за които се подозира, че са злонамерени, на своите сървъри за по-нататъшен анализ, но според американските служби, в случая руснаците са действали напълно злонамерено.
Американското правителство и служби смятат, че руски агенти на ФСБ са използвали антивируса Kaspersky като интерактивна търсачка за сканиране на компютри по целия свят за файлове, които могат да са от интерес за руското разузнаване.
От 2017 американското правителство постепенно забранява използването на продукти на Kaspersky във федералните агенции, а в редица публикации се разкриват данни за назначения на бивши служители на руските служби в компанията, започнали още през 2012 година.
Въпреки че правителството заявява, че няма да предприема правни действия срещу американски граждани, които продължават да използват софтуера на Kaspersky след крайните срокове, те ще използват софтуера на свой риск.
GIPHY App Key not set. Please check settings