За много потребители привлекателността на биткойна и другите криптовалути е, че никой не ги контролира. Скорошно проучване обаче установи, че само 0,1 % от участниците в мрежата на биткойн, т.е. около 50 играча (организации и частни лица), имат контрол върху половината от капацитета за добив.
Известно е, че традиционните валути се управляват от централни банки на държави, международни организации и доставчици на финансови услуги. От друга страна, криптовалутите се управляват от собствени мрежи, което предполага, че са децентрализирани. Неотдавнашно проучване на Националното бюро за икономически изследвания (NBER) на САЩ обаче установи, че контролът върху голяма част от екосистемата на биткойн е в ръцете на малък брой частни лица и организации.
Bloomberg съобщи, че в проучване на NBER, озаглавено „Blockchain and Bitcoin Market Analysis“, е установено, че 10 000-те най-големи частни лица инвеститори в биткойн контролират около една трета от криптовалутата в обращение. Авторите на проучването твърдят, че в края на 2020 г. в обращение са били 14 милиона BTC. От тях 8,5 милиона са контролирани от индивидуални инвеститори, а останалите 5,5 милиона – от компании и организации.
Авторите на проучването отбелязват, че резултатите от него може да не показват пълната картина, тъй като не може да се изключи, че няколко големи портфейла за биткойни не се контролират от един и същ собственик. Пример за това е фактът, че самият създател (или създатели) на биткойн, криещ се зад псевдонима Сатоши Накамото, притежава цели 20 000 портфейла.
Фактът, че мрежата на биткойн се контролира от малка група хора, предполага възможността за т.нар. 51% атака, чрез която група собственици на биткойни може да придобие контрол над мрежата. Нападателите ще могат да попречат на нови транзакции да получат потвърждения, като им позволят да спрат плащанията между някои или всички потребители. Те също така ще могат да обръщат транзакции, които са завършени, докато са контролирали мрежата, което означава, че могат да харчат монети си многократно.
Разбира се, вероятността от 51% атака е по-скоро теоретична, тъй като ако някой притежава 51% (или по-скоро повече от 50%), той няма интерес да извършва такава атака, която ще унищожи системата и цените на биткойн ще се сринат.
Колкото до неравномерното разпределение на биткойните, то е напълно нормално за свят в който от векове малка част от хората притежават огромна част от капиталите и собствеността. При фиатните пари, положението с процентното разпределение е подобно. Най-богатият един процент от световното население разполага с нетно състояние от 110 трлн. долара или половината от общото световно богатство.
GIPHY App Key not set. Please check settings