Притежаваната от Microsoft професионална социална мрежа LinkedIn добави нова полезна функция – Services Marketplace, борса за фрийлансъри. Първата информация за Services Marketplace се появи през февруари тази година, когато започнаха тестовете. В тях взеха участие само жители на САЩ, но сега новата функция е достъпна за всичките 800 милиона потребители на LinkedIn.
LinkedIn се оказа една от най-успешните покупки на Microsoft. Само през последното тримесечие софтуерният гигант успя да привлече 25 милиона потребители към услугата. През 2021 потвърдените случаи на хора намерили работа през LinkedIn са се увеличили със 160%, а приходите от реклама – с 61%. Услугата има и платени планове, които дават допълнителни възможности на клиентите.
Като всяка нова услуга Services Marketplace има ограничена функционалност в сравнение с конкурентните специализирани услуги, които съществуват от години. Няма възможност за определяне на такси за услуги и фактуриране. Клиентите могат да оставят отзиви за предоставената им услуга, но изпълнителите все още не могат да отговорят на тези отзиви. В същото време самите изпълнители не могат да търсят поръчки – системата позволява само на клиентите да намират работници. Засега са налични 250 категории за поръчки, но в бъдеще броят им ще бъде увеличен до 500.
Всички тези ограничения, както твърдят разработчиците, са направени в интерес на клиентите, за да не им се налага да отблъскват лавината от оферти. В бъдеще тези ограничения могат да бъдат преразгледани, тъй като трябва да се вземат предвид и интересите на изпълнителите, които страдат от непрозрачни тарифи при традиционните борси и често са изнудвани в опитите си да получат висока оценка.
ЛЮБОПИТНО: Произход на думата фрийлансър
Сам по себе си произходът на думата фрийланс е доста интересен – за първи път тя е използвана през 1820 г. от сър Уолтър Скот, който описва в своя рицарски роман „Айвънхоу“ средновековен воин-наемник като free-lance (буквално „свободно копие“ – в смисъл, че може да бъде наето). През втората половина на 19 век, двете думи се сливат и терминът започва да се използва като съществително вече в преносен, а не в буквален смисъл и то конкретно в сферата на журналистиката, като определение за писане на свободна практика. В началото на XX в. се появява производната дума фрийлансър, а фрийланс постепенно започва да се използва и като глагол и прилагателно. Днес терминът се употребява за всички независими специалисти, които се ангажират само за извършването на определен проект и сами решават кога, колко и как да работят. С развитието на интернет технологиите тази възможност за заетост става все по-реална и достъпна (Wikipedia).
GIPHY App Key not set. Please check settings