in

IBM демонстрира постиженията си в областта на квантовите компютри

На годишната конференция Quantum Summit 2023 IBM представи най-новия си 133-кубитов квантов процесор Heron и първия модулен квантов компютър IBM Quantum System Twо, работещ с новия процесор. Според Матиас Стефан (Chief Quantum Architect в IBM), създаване на това устройство е проправило пътя за мащабиране на квантовите компютри.

„Heron е нашият най-ефикасно работещ квантов процесор до момента, който осигурява и пет пъти по-голямо намаляване на грешките от миналогодишния ни водещ процесор Eagle“, каза Стефан. – „Създаването на Heron e част от едно вълнуващо пътуване, което продължава вече четири години, в което целта ни е да увеличим модулността и мащабируемостта на квантовите компютри и да ги направим приложими в практиката.“

По-рано тази година IBM демонстрира, че квантовите процесори могат се използват за реални научни изследвания и решаване на проблеми в областта на химията, физиката и материалознанието, далеч надхвърлящи възможностите на съществуващите суперкомпютри. След тази демонстрация изследователи и учени от многобройни организации, включително Министерството на енергетиката на САЩ, Токийския университет, Q-CTRL и Кьолнския университет, вече използват квантови изчисления за решаване на сложни проблеми от реалния свят, като например откриване на лекарства и разработване на нови материали.

„Твърдо сме на границата на нова ера, в която квантовите компютри ще се използват като революционен инструмент за научни изследвания“, заяви Дарио Гил, старши вицепрезидент и директор на изследователския отдел в IBM.

IBM Quantum System Two е разположена в съоръжение в Йорктаун Хайтс, Ню Йорк. Тази система, базирана на три квантови процесора Heron, ще бъде в основата на следващото поколение квантова компютърна архитектура на IBM. Това е първата мащабируема модулна квантова инфраструктура в света, което и позволява да бъде разширявана в съответствие с бъдещите нужди и да бъде „надграждана“, когато се появи следващото поколение квантови процесори на IBM.

На събитието беше представен и процесора Condor, който работи с цели 1 121 кюбита. Въпреки че разполага с огромен брой кюбити, производителността му е сравнима с 433-кубитовото устройство Osprey, което дебютира през 2022 г. Това е така, защото простото увеличаване на броя на кюбитите без промяна на архитектурата не прави процесора по-бърз или по-мощен.

За да улесни работата на разработчиците, а и да затвърди позициите си на лидер в областта, IBM обяви пускането през февруари 2024 г. на версия 1.0 на софтуерния инструментариум с отворен код Qiskit, който позволява създаването и изпълнението на квантови програми на квантовата платформа или симулатор на IBM.

What do you think?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Apple пусна спешна актуализация за iOS, iPadOS, macOS и браузъра Safari

Apple пусна спешна актуализация за iOS, iPadOS, macOS и браузъра Safari

Google Gemini изравнява везните

Google Gemini изравнява везните