in

Microsoft прекратява експеримента с подводния център за данни Project Natick

Microsoft прекратява експеримента с подводния център за данни Project Natick

Microsoft обяви края на своя експеримент с подводен център за данни, наречен Project Natick, след повече от десетилетие работа. Въпреки че проектът се смята за успешен, компанията решава да се съсредоточи върху традиционните наземни центрове за данни.

Project Natick започна през 2013 г. с тримесечно изпитание в Тихия океан. През 2018 г. 40-футов контейнер с 12 шкафа със сървъри беше потопен на 120 мили от брега на Шотландия. Когато беше изваден на повърхността през 2020 г., резултатите бяха обещаващи.

От 855 сървъра в подводната капсула, Microsoft загуби само шест. За сравнение, в паралелен експеримент на сушата, осем от 135 сървъра излязоха от строя. Компанията отбеляза, че постоянната температурна стабилност на морската вода и запълването на капсулата с инертен азотен газ са допринесли за успеха на експеримента.

Въпреки положителните резултати, Ноел Уолш, ръководител на подразделението Cloud Operations + Innovation (CO+I) в Microsoft, потвърди прекратяването на проекта: „Не изграждаме подводни центрове за данни никъде по света“. Тя добави, че компанията ще приложи наученото от Project Natick в други области.

Microsoft планира да продължи да използва Project Natick като изследователска платформа за проучване, тестване и валидиране на нови концепции за надеждност и устойчивост на неконвенционални центровете за данни.

Междувременно, други страни продължават да експериментират с подводни центрове за данни. През декември 2023 г. Китай потопи първите модули от това, което нарича първият в света подводен търговски център за данни. Проектът ще обхваща над 68 000 квадратни метра и ще предложи производителност на около 60 000 компютъра, работещи в синхрон.

Въпреки прекратяването на Project Natick, индустрията на центровете за данни продължава да расте, особено с нарастващите нужди на изкуствения интелект. Остава неясно защо Microsoft реши да не продължи с проекта, особено предвид засиления контрол върху големите технологични компании относно потреблението на енергия и емисиите на парникови газове.

What do you think?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Какво да очакваме от биткойн до края на 2024?

Proton пуска конкурент на Google Docs с акцент върху сигурността