in ,

Играем „Стани Богат“ с Bing AI, ChatGPT и YouChat

Кой ще победи Стани Богат - Bing, YouChat или ChatGPT?

Преди десетина дни, докато гледах „Стани богат“ ми хрумна да тествам новият BING с няколко въпроса и резултатите му бяха впечатляващи. Реших, че ще е интересно да направя сравнение в отговорите на BING AI, YouChat и ChatGPT на няколко въпроса от американската версия на предаването, донесли на участниците по 1 000 000 долара.

За да е малко по-трудно за моите „състезатели“, ще им задавам въпросите на български и няма да давам 4-те възможности, както е в „Стани богат“. Ще ги оценявам по скалата от 1 до 10.

ВЪПРОС 1

Започваме с въпрос, които донесъл 1 000 000 на Джон Карпентър на 19 ноември 1999 година. Участникът стигнал до края на играта с трите си жокера, но дори на последния 15-ти въпрос те не са му били необходими, тъй като отново знаел отговорa. Той използвал „Обади се на приятел“ само за да се похвали на баща си, че ще спечели голямата наградa. Стана ми интересно и намерих видео в Youtube, което показва как това се случва:

Оригиналният въпрос на английски изглежда така:

$1,000,000 – John Carpenter 1999
Which of these U.S. Presidents appeared on the television series „Laugh-In“?
Phone-a-Friendlifeline used
⬥ A: Lyndon Johnson ⬥ B: Richard Nixon
⬥ C: Jimmy Carter ⬥ D: Gerald Ford


Въпрос, които задавам на чатботовете на български:

№1 – Кой американски президент е участвал в телевизионното предаване „Laugh-In“?

Здравейте, това е Bing. Мога да ви помогна? 😊

Според резултатите от търсенето американският президент, който е участвал в телевизионното предаване “Laugh-In”, е Ричард Никсън. Той е изрекъл фразата “Sock it to me” на 16 септември 1968 г., когато е бил кандидат за президент. Това е било негов начин да покаже по-лек и хумористичен образ.

Оценката за BING e 10. Напълно точен отговор, които би ни донесъл 1 000 000, ако бяхме на мястото на непобедимия Джон Карпентър.


Не е посочен конкретен американски президент, който е участвал в телевизионното предаване „Laugh-In“. Въпреки това, това предаване е било известно с участието на много известни личности като Ричард Никсън, който не е само участвал, а и известно време е бил част от предаването. Той е бил кандидат за президент на САЩ в момента, когато е записал своето участие. Втори президент, който е участвал в предаването е Джими Картър, който е изпратил кратко видео съобщение в предаването през 1977 година. Отговорът на въпроса е, че няма конкретен американски президент, който е участвал в телевизионното предаване „Laugh-In“.

Оценката за YOUCHAT e 8.

Не намерих информация за каквото и да е участие на Картър в шоуто. Ако трябва да съм честен самият аз си мислех, че отговора е Картър и ако бях получил тази информация, щях допълнително да се объркам. Не намерих и информация потвърждаваща, че Ричърд Никсън „известно време е бил част от предаването“, това което научих е, че е имал приятели в шоуто и те му предложили участие, за да привлече избиратели. Въпреки, че съветниците му го спирали, той решил да участва и според някои съвременици на събитията, именно това му донесло победа на изборите.

Не можем да отречем, обаче, че като цяло отговорът може да мине за верен.



Американският президент, който е участвал в телевизионното предаване „Laugh-In“, е Ричард Никсън. През 1968 г. той се появи в епизод от предаването и произнесе иконичната реплика „Sock it to me“. Това се случи преди да бъде избран за президент и му помогна да се наложи като популярна фигура в американската култура.

ОЦЕНКАТА НА CHATGPT e 10. Точен отговор, без невярна информация. Малко по-неточен е от този на BING, но разликата не би ни попречила да отговорим правилно на въпроса.


ВЪПРОС 2

Вторият въпрос изглежда така:

$1,000,000 Joe Trela: March 23rd, 2000
What insect shorted out an early supercomputer and inspired the term „computer bug“?
⬥ A: Moth ⬥ B: Roach
⬥ C: Fly ⬥ D: Japanese beetle

Въпросът на български, които задавам на чатботовете

№2 – Кое насекомо прекъсва работата на един от първите суперкомпютри и вдъхновява термина „компютърен бъг“?

Молецът, които дава началото на израза "компщтърен бъг"
Това е молеца, заради който съществува израза компютърен бъг.

Здравейте, това е Bing. Мога да разбирам и да комуникирам свободно на български език.😊

Според някои източници терминът „компютърен бъг“ е вдъхновен от истински бъг – молец, намерен в Mark II Aiken Relay Calculator в Харвардския университет през 1947 година. Молецът се е заседнал в един от релетата и е причинил смущения в системата. След като са премахнали молеца, той е залепен за компютърния дневник и е означен като „първият реален случай на открит бъг“.

Оценката за BING e 10. Напълно точен отговор и изчерпателен отговор.


Отговорът е молец. Имаше един случай на прекъсване в работата на машина Mark II Aiken Relay Calculator в Харвард, при който се оказа, че един молец е бил залепен в нея и е причинил неизправност. Този инцидент популяризира използването на термина „бъг“ за обозначаване на проблеми в работата на компютри, и оттогава се използва в широкообхватен смисъл.

Оценката за YOUCHAT e 10.

Ясно е че, българският не е силата на YouChat, но отговорът е напълно верен (за разлика от този на ChatGPT по-долу.) Когато му зададох оригиналният въпрос на английски, отговорът (също на английски) беше много по-изчерпателен.



Това насекомо е молецът на карамфил (англ. „moth“), който през 1947 г. прекъсна работата на първия електронен компютър ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer). Научниците от екипа на ENIAC откриха, че грешката се дължи на един от магнитофоните, използвани като част от компютъра, който беше повреден от молеца на карамфила. Терминът „компютърен бъг“ (англ. „computer bug“) е започнал да се използва в този контекст и е станал символ на проблемите, които могат да възникнат в електронните устройства.

ОЦЕНКАТА НА CHATGPT e 4. Макар, че има нещо общо с истината, отговора е пълен с неточности. Единственото вярно нещо е, че става въпрос за молец и се е случило през 1947. Очевидно е, че българският обърква ChatGPT. Зададох въпроса на английски и получих отговор, който би заслужил 10 точки. Ето го превода на английския отговор:

Насекомото, което прекъсва работата на един от първите суперкомпютри и вдъхновява термина „компютърен бъг“, е молец. По-конкретно, това е молец, който през 1947 г. е открит в капан между две електрически релета в компютъра Harvard Mark II. Това довело до неизправност на компютъра и когато техниците го отворили, за да го разследват, намерили молеца и го залепили в дневника на компютъра заедно с бележка, на която пишело „Първи действителен случай на открит бъг“. Този инцидент се счита за начало на термина „компютърен бъг“, който сега се използва често за обозначаване на всяка неочаквана грешка или проблем в компютърна система.

Доста различно е, нали? За разлика от BING, ChatGPT и YouChat просто не се справят с българския. В следващите въпроси реших да не ги мъча и да задавам оригиналните въпроси на английски. Ясно е, че ако искате коректен отговор от ChatGPT и YouChat трябва да ги задавате на английски.


ВЪПРОС 3

Третият въпрос изглежда така и ще го задавам в оригинал, а не преведен на български. В конкретният случай ще дам и 4-те възможни отговора:

$1,000,000 Bob House 2000
Which of the following men does not have a chemical element named for him?
’50:50′ and ‘Phone-a-Friend’ lifelines used
⬥ A: Albert Einstein ⬥ B: Niels Bohr
⬥ C: Isaac Newton ⬥ D: Enrico Fermi

Превод:
Кой от изброените учени не е дал името си на химически елемент.

Здравейте, това е Bing. Мога да разбирам и да комуникирам свободно на български език.😊

Според моето търсене в интернет има химичен елемент, който носи името на Алберт Айнщайн – Einsteinium. Той има атомен номер 99 и е синтетичен и радиоактивен. Той е открит през 1952 година в останките от първия водороден бомб.

Според моите търсения има химични елементи, именувани на Алберт Айнщайн и Нилс Бор, но не и на Айзък Нютон. Така че правилният отговор на вашия въпрос е C: Айзък Нютон.

Въпреки, че зададох въпроса на английски, BING AI ми отговори на български. Браво, BING!

Оценката за BING e 10. Въпреки, че му зададох въпроса на английски, BING AI ми върна отново отговор на български. При това отговорът отново заслужава твърдо 10. Засега BING AI води доста убедително.


Отговорът е Изаак Нютон (Isaac Newton). Няма известен химичен елемент, който е наречен в чест на Нютон, в доклада на Комисията за номенклатурата на неорганичната химия от 1957 г., който включва всички одобрени имена на новооткрити елементи в момента. В сравнение с това, други учени като Алберт Айнщайн, Енрико Ферми и Нилс Бор имат химични елементи, наречени известни тех.

youChat не иска да изостане от Bing AI и също ми отговаря на български. Браво!

Оценката за YOUCHAT e 10. Отново изненада. YouChat се взе в ръце и ми отговори на български, въпреки че въпросът беше на английски. Браво и за You.com !



Отговор на ChatGPT:
Isaac Newton does not have a chemical element named for him.

Превод:
Исак Нютон няма химически елемент наречен на на него.

ОЦЕНКАТА НА CHATGPT e 10. Верен отговор, макар и лаконичен и на английски.


ВЪПРОС 4

$1,000,000 Phil Gibbons: August, 2000
In the U.S., the Sony Walkman personal cassette player was originally marketed in 1979 under what name?
⬥ A: Soundabout ⬥ B: Listener
⬥ C: Eardrummer ⬥ D: Stowaway

Превод:
В САЩ Sony започват продажбите на Walkman през 1979. Под какво име се е продавал в началото легендарния персонален касетофон?

Здравейте, това е Bing. Мога да разбирам и да комуникирам свободно на български език.😊

Според моите търсения Sony Walkman – личен касетофон е първоначално пуснат на пазара в САЩ през 1979 година под името SoundAbout. В Обединеното кралство той е известен като Stowaway. Sony решава да използва името Walkman като игра на думи със Sony Pressman, моно касетен рекордер, на който е базиран първият прототип на Walkman13.

Оценката за BING e 10. BING AI продължава да отговаря на български. Като при това отговорът е подробен и включва интересни факти, които го правят по-интересен и по-човешки.


Отговор на YouChat:
The Sony Walkman personal cassette player was originally marketed in the U.S. in 1979 under the name „Soundabout“ as stated in search results.

Превод:
Персоналният касетофон Sony Walkman стартира на пазара в САЩ под името „Soundabout“ , както е посочено в резултатите от търсенето.

Оценката за YOUCHAT e 10. YouChat отново започна да ми отговаря на английски. Въпреки това отговорът е напълно правилен.



Отговор на ChatGPT:
In the U.S., the Sony Walkman personal cassette player was originally marketed in 1979 under the name „Soundabout.“ The name was changed to Walkman following a marketing study that showed the name was more memorable and catchy. The Walkman became a cultural icon and revolutionized the way people listened to music on-the-go.

Превод:
Персоналният касетофон Sony Walkman стартира на пазара в САЩ през 1979 г. под името „Soundabout“. Името е променено на Walkman след маркетингово проучване, което показва, че името е по-привлекателно и запомнящо се. Walkman се превръща в културна икона и революционизира начина, по който хората слушат музика в движение.

ОЦЕНКАТА НА CHATGPT e 10. Верен отговор с допълнителна информация.

Дотук резултатите са:

1. Bing AI – 40 точки
2. YouChat – 38 точки
3. ChatGPT – 34 точки

Освен показаните дотук въпроси, попитах трите чат бота за още няколко, но получих само верни отговори и те няма да променят резултатa.

Победител без съмнение е BING AI. Чатботът на Microsoft се справи най-добре със всички въпроси, независимо на български или на английски бяха задавани. Нещо повече, дори когато започнах да задавам оригиналните въпроси на английски, BING AI продължи да отговаря на български. BING не допусна нито една съществена грешка и спечели максималния брой точки. За съжаление BING AI не е публично достъпен и се налага да се запишете на опашка с чакащи, за да го изпробвате. Не знам как е в момента, но в началото се чакаше около седмица, за да ви допуснат. Предполагам, че сега е дори по-бързо.

Второто място зависи от това дали искате да ползвате български за комуникация. Ако предпочитате български, YouChat e по-добрата опция. Ако предпочитате английски, силите са изравнени. ChatGPT е по-завършена система, която дава „по-човешки“ обяснения, но в момента е уникално натоварена, заради много по-голямата медийната известност.
Също така, когато отговаря ChatGPT използва само предварително натрупани данни, докато YouChat използва търсене по ключови думи в реално време и разполага с по-актуална информация.

Ето какво написа Bing, когато го попитах: Кое е по-добрият чат бот – YouChat или ChatGPT?

Според моите търсения YouChat и ChatGPT са два от най-добрите чат ботове за 2023 година. И двата използват OpenAI’s GPT-3, но имат различни функционалности и предимства. YouChat има предимството на по-бързи отговори поради по-малкия трафик и популярност. Също така, YouChat може да отговаря на въпроси, свързани с актуални събития. ChatGPT пък се отличава с по-подробна информация, което му дава предимство.

BING AI

И така. Ако искате да изпробвате най-доброто – това е BING AI, поне докато не се появи Google Bard.

What do you think?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Конкурент на BING AI и GOOGLE BARD, който си заслужава да изпробвате

Мъск открито признава плановете си за Twitter

Мъск планира пълното премахването на безплатните акаунти в X (Twitter)