В сряда Европейската комисия обяви плановете си за създаване на нова екосистема за производство на чипове, която да гарантира конкурентоспособността и самостоятелността на Европа в полупроводниковата индустрия. Стимул за това решение е недостигът на чипове в световен мащаб, който показа висока зависимост на Европа от доставчиците в Азия и САЩ. Струва си да се отбележи, че през миналата година подобен закон беше изготвен в Съединените щати.
Целта на „Закона за чиповете“ е да се създаде европейска екосистема за създаване на чипове – от проектирането до производството. Това следва да осигури стабилност на доставките и да доведе до развитието на нови пазари за европейските технологии. Според европейския комисар Тиери Бретон чиповете са нещо повече от ключови компоненти за производителите на автомобили, смартфони и компютри. Според него полупроводниковата индустрия е показател за технологично и индустриално лидерство.
Бретон заяви, че „Законът за чиповете“ ще обхване научните изследвания, производството, международното сътрудничество и създаването на специализирани агенции. Недостигът на полупроводници е едно от основните предизвикателства за възстановяването на ЕС от пандемията COVID-19.
Пречките пред увеличаването на капацитета за производство на полупроводници в Европа се изразяват в трудностите при достъпа до редкоземни метали, както и нежеланието на едрия бизнес да инвестира в тази област.
ЕС трябва „отново трябва да бъде смел“, каза Председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Според нея няма време за отлагане и ЕС час по-скоро трябва да се заеме с тази “трудна, но неотложна задача”.
GIPHY App Key not set. Please check settings