in

Печалбите на Microsoft нарастват с рекордните 48% през последното тримесечие

Печалбите на Microsoft нарастват с рекордните 48% през последното тримесечие

Microsoft публикува доклада си за финансовите резултати за първото тримесечие на фискалната 2022 г. Приходите на компанията са нараснали с 22% на годишна база до 45,2 млрд. долара, а печалбата ѝ се е увеличила с 48% до 20,5 млрд. долар. Силни резултати бяха постигнати в сегментите на облачните услуги и сървърите, а Microsoft Office беше друг важен източник на приходи.

Съвсем наскоро Microsoft пусна Windows 11, но няколко месеца преди това продажбите на персонални компютри в САЩ започнаха да намаляват поради проблеми с доставките. Този факт обаче не се отрази на приходите на Microsoft от Windows. Приходите в сегмента на OEM Windows са се увеличили с 10% през последното тримесечие. Microsoft и партньорите ѝ от ОЕМ сектора възлагат големи надежди на Windows 11 – новата система би трябвало да увеличи търсенето на лаптопи и настолни компютри, ако проблемите с доставките не се задълбочат. Главният изпълнителен директор Сатя Надела заяви: „Персоналните компютри ще бъдат по-важни от всякога. Заради пандемията се наблюдава структурна промяна в търсенето на персонални компютри.“ Следователно Microsoft очаква приходите от Windows да нараснат и през второто фискално тримесечие на 2022 г.

В сегмента Surface съответните продукти са Surface Laptop 4 и таблетът Surface Pro 7 Plus – тук приходите са намалели със 17 % и Microsoft смята, че това се дължи на по-добрите резултати през миналата година като цяло. Не изглежда, че приходите от Surface ще се увеличат и през следващото тримесечие. Финансовият директор на Microsoft Ейми Худ предупреди, че се очаква спад на приходите през второто тримесечие в рамките на 10%. Това също вероятно се дължи на проблеми с доставките на чипове и други компоненти.

В сегмента на конзолите резултатите са отново впечатляващи – приходите са се увеличили със 166% благодарение на постоянно силното търсене на Xbox Series X и Series S. Според г-жа Худ компанията „е успяла да достави повече конзоли Xbox Series X и S от очакваното, въпреки че търсенето продължава да надвишава предлагането“. Ръководителят на подразделението Xbox на Microsoft вече предупреди, че недостигът ще продължи поне до края на тази година. Общите приходи на компанията от игри са нараснали с 16% до 3,6 млрд. долара, което е рекорд за подразделението Xbox. В същото време приходите от съдържание и услуги за Xbox са се увеличили само с 2%. Точният брой на абонатите Xbox Game Pass компания този път компанията не даде (според януари 2021 имаше 18 милиона), но тук, Microsoft все още записва някакъв растеж. За стратегията на компанията при игрите е много важен успеха на Xbox Cloud Gaming. Засега услугата не е на нивото на Stadia и GeForce Now, но има всички предпоставки да стане лидер в бъдеще.  

Сегментът на облачните услуги е традиционно силно развит, като общите приходи са се увеличили с 31% на годишна база. Office също имаше добро тримесечие, като приходите от потребителски продукти и базирани в облака Office услуги се увеличиха с 10%, а броят на абонатите на Microsoft 365 нарасна с 19% до 54,1 млн. При бизнес и базираните в облака Office услуги също се наблюдава 18% увеличение в сравнение с миналата година.

По отношение на разбивката на приходите по бизнес единици картината е следната. Подразделението за продуктивност и бизнес процеси, което включва Office, LinkedIn и Dynamics, генерира около 33% от приходите. Intelligent Cloud (Auzre, сървърни продукти и облачни услуги) генерира 38% от приходите на Microsoft. Останалите 29 % се падат на персоналните компютри (Xbox, Windows и Surface).

Източник: The Verge

What do you think?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Само 50 частни лица и организации контролират половината от целия капацитет за добив на биткойни в света

Само 50 инвеститора контролират половината от целия капацитет за добив на биткойни в света

Linkedin прибави нова услуга

LinkedIn стартира борса за фрийлансъри